Národní park Brijuni

Z Crikvenice možnost výletu s několika cestovními agenturami -- celodenní výlet -- autobus, loď -- cena cca 300,- Kun včetně vstupného do nár.parku Brijuni.
Jedná se o souostroví 2 větších a 12 menších ostrovů západně od největšího chorvatského poloostrova Istrie. Po dlouhá desetiletí byly tyto ostrovy veřejnosti uzavřeny – sloužily jako luxusní letní sídlo jugoslávského prezidenta J. B. Tita. Dnes je z tohoto území národní park nabízející svým návštěvníkům pozůstatky antických staveb a zoologickou zahradu (safari park), v níž většina zvířat byla v minulosti Titovi nebo jeho rodinným příslušníkům věnována darem. Příkladem je dnes více než padesátiletý žlutolící kakadu Koki (Cacatua sulphurea), kterého Tito daroval své dceři Alexandře k devátým narozeninám. K vidění jsou zde např. sloni indičtí, zebry, jeleni axisové, mufloni, lamy či antilopy. Součástí zoo je také Etno park, kde jsou k vidění domácí zvířata jako istrijský tur (tzv. Boškarin), istrijská ovce (tzv. Pramenka), osli a kozy. Najdete tu i ptačí rezervaci.
Nádherné jsou zdejší původní lesy dubu cesmínovitého, vavřínu a přímořské borovice. Aklimatizovali se zde však i dovezené rostliny - cedry, sekvoje, eukalypty, bambusy a mnohé další exotické druhy. Většina zde byla zasázena P. Kupelwieserem, menší část dostal Tito darem od státníků z nejrůznějších zemí. Ostrovy patří mezi památky okrasného zahradnictví. Vše je upraveno s velkým estetickým citem, ať jde o aleje a stromořadí, půvabná zákoutí a odpočivadla.
K nejpozoruhodnějším památkám patří pozůstatky římské vily, resp. venkovské usedlosti (villa rustica); obrovský komplex zahrnuje skupinu kdysi přepychových budov různého účelu, přístaviště, tři chrámy, termy, různé síně, hospdářské budovy a domy pro sloužící. Stavby byly vzájemně propojeny cestami, podlahy byly mozaikové, nechyběla štuková výzdoba. Na ostrově jsou četné pozůstatky i z následujících období.
Prakticky všechna turistická centra nabízejí výlety na ostrov Veli Brijun. Na ostrově se můžete pohybovat pěšky nebo místní elektrickou lokálkou.
Na ostrově je dovolen vstup se psy (je nutné je mít na vodítku), ale nesmí do uzavřených prostor (vlak, muzeum apod.) a do Safari parku.

Fotogalerie